Odżywianie komórek formujących włos odbywa się przez brodawkę połączoną z krwiobiegiem. Hemoglobina obecna w erytrocytach pochłania światło IPL. Głębokie ciepło powoduje koagulację (ścinanie się) naczyń krwionośnych które zostają zniszczone od wewnątrz. Po pewnym czasie naczynie jest samoczynnie usuwane z organizmu. Następuję odcięcie odżywiania brodawki. W następstwie hamujemy procesy formowania się nowego włosa. Efektom tego procesu sprzyja pobudzenie naczyń krwionośnych, poprzez wykonanie depilacji woskiem tuż przed zabiegiem. Wyrywając włosa wraz z cebulką pobudzamy naczynia, które są w tym momencie płyciej osadzone i robią się bardziej czerwone. W efekcie mogą pochłonąć większą dawkę światła. Ponadto depilacja włosów czyli usunięcia włosa z cebulką osłabia formowanie się nowych komórek. W efekcie tego procesu dochodzi do odcięcie składników odżywczych dla nowych formujących się komórek. Każde następne formy są słabsze i mniej efektywnie produkują trzon włosa a fazy wzrostu znacznie się wydłużają. Ta forma zabiegu świetnie sprawdza się również przy zabiegach na włosy jasne lub siwe.
EFEKTY STOSOWANIA:
Tak jak w przypadku każdego innego systemu do epilacji, zabiegi muszą być powtarzane, aby uzyskać dobre rezultaty. Początkowo fotoepilację wykonuje się średnio co 3- 4 tygodnie, następnie czas ten wydłuża się. Efekty widoczne są po pierwszym zabiegu.
Po każdej fotoepilacji odrasta coraz mniej włosów i są one cieńsze. W większości przypadków już po 4 -5 zabiegach włosy nie odrastają.
W zależności od predyspozycji ( rodzaj włosa, czynniki hormonalne, wiek itp.) efekty finalne będą się różniły.